Maar liefst 2 wereldspelers die op enkele dagen tijd een miljardeninvestering aankondigen in België.

Toeval of niet? De investering van Amazon is wellicht een rechtstreeks gevolg van de versoepeling van de nachtwerkreglementering en Google is al jaren actief met een zeer uitgebreid datacenter in België.

In dit artikel gaan we dieper in op:

  •  Amazon investeert 1 miljard in de Belgische ecommerce en Google investeert 5 miljard in een bestaande datacenter in de buurt van Mons / Bergen.
  • Amazon wil vooral de klantenervaring verbeteren en de Belgische ecommerce-ondernemers ondersteunen
  • Google gaat voor optimalisatie van het datacenter met het oog op de ontwikkelingen van AI voor bedrijven
  • Beide bedrijven zorgen voor extra werkgelegenheid.

 

Waarom investeren beide giganten in het kleine België?

Dat is de eerste vraag die we ons moeten stellen. Amazon is nog maar enkele jaren actief in België en in het kader van de verdere ontwikkeling van de diensten is de investering dan ook logisch. De investering van 1 miljard is dan ook bedoeld om te investeren in infrastructuur en de bijhorende ‘same day delivery’. Dit zou binnen enkele maanden, begin 2026, al actief worden. Die pakjes dienen ook verzameld en verzonden worden en een deel van de investering gaat ook naar personeel.

Aangezien België nog een groeimarkt is voor Amazon gaat een deel van de investering ook naar educatie en evangelisering van de Belgische KMO om hun producten via Amazon te internationaliseren. Een KMO (Kleine en Middelgrote Ondernemingen) is hetzelfde als een MKB (Middelgrote en Kleine Bedrijven) in Nederland.

We zien wel een serieuze toevalligheid dat deze aankondiging van Amazon net 1 maand na het bericht dat nachtwerk in België zal versoepeld komt. Ook die andere mastodont Google investeert weer 5 miljard in zijn Belgische datacenter in Saint Ghislain nabij Bergen (Mons).

De investeringen zullen voornamelijk in AI infrastructuur gebeuren. Dit is zeer belangrijk om aan de groeiende vraag van de Google Cloud diensten te voldoen. De investering zal ook 300 extra banen opleveren. Meteen ook een opsteker voor de Waalse regering die in 2007 de opstart van Google zwaar subsidieerde om de werkgelegenheid aan te wakkeren.

Vandaag werken er al 600 mensen voornamelijk in IT en data. Er komt dus 50% werkgelegenheid bij.

Waarom kiest een bedrijf als Google en Amazon nu voor België?

We zien nochtans in de ecommerce dat grote warehouses vooral aan de grenzen van België worden gebouwd, maar dan wel in de buurlanden. Niet in België zelf. Reden hiervoor is simpel: er zijn heel veel regels in België en ook de ruimte langs de invalswegen zijn beperkt. Lage kostenjobs worden vooral in de buurlanden neergezet want hiervoor is onze arbeid te duur in vergelijking met Nederland of Frankrijk.

Maar bedrijven die hoog opgeleid personeel willen, zijn beter af in België. Het land heeft een zeer hoge opleidingsgraad en Belgische werknemers zijn heel gemotiveerd en trouw aan hun werkgever.

Dat maakt investeringen van bedrijven zoals Amazon en Google ook minder risicovol.
Uiteraard zijn er nog vele andere redenen maar dit zijn wel vrij belangrijke en unieke redenen, naast de vele subsidie-regelingen uiteraard.

 

Dit artikel is een bijdrage van Eric Lippens, expert marketing en cultuurverschillen bij Vraaghetdebelg.nl (voor NL ondernemingen die willen uitbreiden naar België) en Demeestnederlandsebelg.be (voor BE ondernemingen die willen uitbreiden naar Nederland). Met beide organisaties hielp hij al meer dan 250 bedrijven om succesvol de overstap te maken over de Belgisch-Nederlandse grens.